e-wyprawy.pl » Galeria » MACEDONIA » Nidże

MACEDONIA - Nidże

          Góry Nidże to dość długie pasmo górskie położone w południowej Macedonii na pograniczu z Grecją. Najwyższy szczyt – Kajmakcalan osiąga wysokość 2521m npm. Oprócz niego jeszcze dwa inne szczyty wyróżniają się wysokością na tle pozostałych: Bjelo Grotlo 2370m npm, Kocubej 2448m npm. Wysokość pozostałej części pasma oscyluje w granicach 1800-2100m npm. Ciekawostką jest, że te same góry po stronie greckiej noszą nazwę Voras, choć część macedońska krajobrazowo znacznie rózni sie od części greckiej. Po stronie macedońskiej, czyli we właściwych górach Nidże zbocza są zdecydowanie łagodniejsze. Z wyjątkiem Sokola (1827m npm) nie ma w nich praktycznie żadnych urwisk i ścian skalnych. Zbocza są łagodniejsze, przez co zostały w znacznym stopniu wylesione pod pastwiska. Szczególnie u podnóża gór widać to bardzo dokładnie.

          Podczas II Wojny Światowej i bezpośrednio po niej w górach Nidże prowadzone były zakrojone na znaczna skalę działania wojenne. Miały one na celu przywrócenie tych historycznych ziem Grecji. Efekty tych działań widoczne są do dnia dzisiejszego. W rejonie pasa granicznego do dziś widać pozostałości po różnego rodzaju pojazdach wojskowych zniszczonych w czasie walki. W rejonie stanowisk ogniowych spotkać można duże ilości łusek z karabinów maszynowych, moździerzy, haubic i armat. W konsekwencji prowadzonych walk góry Nidże stały się strefą zamkniętą na całe dziesięciolecia. W bezpośrednim sąsiedztwie pasa granicznego powstały dziesiątki posterunków granicznych, w których stacjonowało wojsko. Odległości między poszczególnymi posterunkami wynosiły nieraz tylko kilkaset metrów. W celu lepszej komunikacji wzdłuż granicy wybudowano drogę wojskową. W wyższych partiach gór całkowicie zakazano wypasu owiec, przez co większość dawnych pastwisk całkowicie zarosła lasem. Pomimo ocieplenia stosunków międzynarodowych Nidże nadal nie są dostępne dla każdego. Aby podróżować po tych górach należy zaopatrzyć się w stosowne zezwolenia wydawane na posterunkach policji. Jest to o tyle konieczne, że właściwie jedyny szlak prowadzi drogą leśną w połowie której znajdują się ostrzeżenia i czynny posterunek policji. Częste są też patrole policji i wojska. Lepiej zatem nie narażać się na problemy.

           Z turystycznego punktu widzenia góry Nidże nie oferują zbyt wiele. Jedyny możliwy do przejścia szlak prowadzi starą drogą leśną o długości kilkudziesięciu km na najwyższy szczyt – Kajmakcalan (2521m npm) i z powrotem. Przejście tego odcinka jest dość monotonne i zajmuje pełne dwa dni. Można co prawda próbować zejść wzdłuż granicy starymi drogami wojskowymi, lecz większość z nich na pewnych odcinkach jest całkowicie zarośnięta. Wędrowanie wymaga sporego samozaparcia i zmusza do przedzierania się przez gęste lasy pełne powalonych drzew. Pewną alternatywą jest zdobycie najwyższego szczytu rowerem. Zajmie to cały dzień ale 40-km zjazd pozostanie na długo w pamięci. 


Zdjęć w galerii: 70
Pokaz slajdów