e-wyprawy.pl » Galeria » WŁOCHY » Alpy Biellajskie

WŁOCHY - Alpy Biellajskie

          Alpy Biellajskie (Alpi Biellesi) - pasmo należące do Alp Zachodnich, położone w północnych Włoszech. Stanowią część większej jednostki - Alp Pennińskich. Dawniej obszar ten traktowano jako najdalej na południe wysuniętą część Masywu Monte Rosa. W nowszej regionalizacji fizycznogeograficznej, zwłaszcza wśród naukowców włoskich i francuskich przeważa opinia, że Alpy Biellajskie stanową oddzielną jednostkę na mapie Alp. Za granicę oddzielającą je od Masywu Monte Rosa przyjmuje się przełącz Bocchetta Niel (2430m npm). Nazwa gór pochodzi od leżącego u ich podnóża miasta Biella i dotychczas nie miała odpowiednika w języku polskim. Nazwę „Alpy Biellajskie” zaproponowałem jako rozwinięcie nazwy włoskiej z nadzieją, że wejdzie na stałe do języka polskiego.


          Zasadnicza część Alp Biellajskich ma układ słabo rozczłonkowanego grzbietu w kształcie litery U, otwartego na SSE. Jego długość liczona od miejscowości S. Germano w dolinie rzeki Dora Baltea (Dolina Aosty) do miejscowości Coggiola w dolinie rzeki Sessera wynosi blisko 50km. Na przeważającej długości wyznacza on naturalną granicę zlewni rzek Cervo i Elvo. Najwyższym szczytem całego pasma jest Monte Mars osiągający 2600m npm. Granicę 2500m npm przekracza kilka kolejnych szczytów, m.in. Cima di Bo (2556m npm), Monte Cresto (2546m npm), Punta del Manzo (2504m npm) i Punta Tre Vescovi (2501m npm). Kilkanaście innych szczytów wznosi się powyżej 2400m npm. W budowie geologicznej dominują skały wulkaniczne, głównie granity. W wyższych partiach gór tworzą one imponujące skaliste granie opadające urwistymi zboczami w dół dolin. Powszechne są formy glacjalne będące efektem działalności lodowców. Objawiają się one przede wszystkim w postaci pięknych jezior, których na obszarze Alp Biellajskich jest kilkanaście. Cechą charakterystyczną jest też obfitość wód powierzchniowych. Potoki i strumienie spotyka się dosłownie na każdym kroku.


          Zagospodarowanie turystyczne Alp Biellajskich jest dość dobre. Bazę noclegową tworzy blisko dziesięć schronisk i ogólnodostępnych schronów. Bardzo bogata jest również sieć szlaków turystycznych. Głównym centrum turystycznym jest miejscowość Oropa ze słynnym sanktuarium maryjnym. W pobliżu znajduje się ośrodek sportów zimowych Oropa Sport. Najlepszym jednak miejscem wypadowym na okoliczne szczyty jest miejscowość Rosazza, oraz położone na końcu doliny Cervo Piedicavallo. W przeszłości było to tętniące życiem miasteczko, które obecnie jest prawie całkowicie wyludnione. Podobnie jest z pobliskim Montesinaro i dziesiątkami mniejszych lub większych przysiółków i osiedli. Wędrując po górach bardzo często spotkać można opuszczone gospodarstwa. Niektóre z nich zostały zaadaptowane na domy letniskowe, jednak zdecydowana większość popada w ruinę. Bardzo miłym akcentem są też bujne lasy bukowe porastające dolne części dolin. Alpy Biellajskie to doskonałe miejsce dla wędrowca szukającego ciszy i spokoju. Wędrując po okolicznych lasach można poczuć się jak w najdzikszych ostępach rumuńskich Karpat, tudzież w wyludnionych górach Macedonii, Albanii czy Grecji. Przepiękne krajobrazy, dzika przyroda, niewielki ruch turystyczny i oddalenie od większych miast sprawiają, że czas biegnie tutaj inaczej. Jeśli dodamy do tego całkowitą swobodę wędrowania, biwakowania i palenia ognisk, wizyta w tych górach na długo pozostanie w pamięci.
 


Zdjęć w galerii: 250
Pokaz slajdów